sobota, 24 sierpnia 2013

CENZURA!

Po PRL-u jestem na nią uczulona. Informacja ma być dostępna dla każdego, nigdy się nie wie "za dużo". (Niech żyją hackerzy!)

„Każdy rodzaj cenzury, czy to rządowej czy też kulturalnej, wynika w rzeczywistości z tego samego: ze strachu. Z przekonania, że zezwolenie na ujawnienie jakiejś mowy, książki, sztuki, filmu czy sekretu o wadze państwowej będzie w pewnym stopniu zagrożeniem dla władz.” Encyklopedia cenzury Jonathan Green

Dopiero dzisiaj dostałam linka do wystawy "Tydzień zakazanych książek w kieleckiej Bibliotece Uniwersyteckiej"
..." W dniach od 30 września do 6 października (2012)w wielu bibliotekach, nie tylko polskich, ale również tych na całym świecie, będziecie mogli obejrzeć wystawy i podyskutować o książkach, których w pewnych okresach historii z różnych względów nie pozwalano czytać. Hasłem tegorocznej akcji jest „30 lat uwalniania literatury”.
Pomysł narodził się w Stanach Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji traktującą o wolności słowa. Po raz pierwszy obchodzono go w 1982 roku dzięki inicjatywie aktywistki bibliotecznej Judith Krug oraz wsparciu Stowarzyszenia Amerykańskich Bibliotek (American Library Association), sprzedawców książek, autorów i dziennikarzy. Jest to inicjatywa ciekawa o tyle, że nie tylko propaguje czytelnictwo i historię literatury, ale także jako forma sprzeciwu przeciwko cenzurze i ograniczaniu wolności słowa, uświadamia społeczeństwu jak ważny jest nieograniczony dostęp do informacji.
W Polsce pomysł jest propagowany przez Stowarzyszenie Bibliosfera.org za pomocą portalu bibliosfera.net. Wszystkich, którzy chcą zapoznać się z inwencją twórczą różnych placówek kulturalnych w ramach projektu, zapraszamy tutaj:http://bibliosfera.net/zakazane-ksiazki-2012/. "



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz